הדבר האמיתי

20289462.jpg

ובכן, מחלקת הרכש לא קופאת על שמריה! כותב נוסף בבלוג והיום זהו דקל חברוני (האחראי בין היתר על הבאנרים המתחלפים בראש הבלוג) שמביא איתו את הפטיש שלו: עטיפות תקליטים. כה לחי!

אני אוהב עטיפות תקליטים. תיקון – אני נורא אוהב עטיפות תקליטים. עטיפה של תקליט היא מבחינתי אירוע חגיגי. אירוע שמשלב בין שתי אהבות גדולות שלי: מוסיקה ואמנות חזותית. ישנם תקליטים שהם רגע בזמן. רגע בו כל תו פסנתר הונחת במקומו, כל חירחור גיטרה בא בזמן וכל קו או כתם יושבים בול על עטיפת האלבום. התקליטים שגרמו לי להאמין, ולהודות שנולדתי וגדלתי בעשורים בהם גדלתי. אלו שהלכתי ורכשתי בעצמי, פתחתי את הצלופן ובהיתי בעטיפה, מרגיש את התמונות והצלילים נשזרים האחד אל תוך השני והופכים לחוויה אחת, עשירה שבעתיים. כאשר שני העולמות התחברו, כלומר, גם העטיפה וגם הצלילים החלו לדגדג במקומות הנכונים הייתי המאושר באדם.

עטיפה טובה יכולה לשדרג את חווית ההיכרות עם האלבום ולהעצים את היצירה – בתנאי כמובן שיש את מה להעצים. אלבום מחורבן, עם עטיפה מדהימה ככל שתהיה, ייהפך בסופו של עניין לעוד פס צבעוני ברצף על מדף הדיסקים או לחילופין לזיכוי ב"חור בשחור". האלבום בו בחרתי לפתוח, The Real Thing של Faith No More הוא דווקא מקרה הפוך: האלבום מצויין, העטיפה – ממש לא. מדובר בעטיפת סוף אייטיז שמציגה את מיטב ה"להטוטים" הגרפיים של אותו עשור ארור (סליחה אי.טי ואדי מרפי). אז מה לעזאזל יש לנו שם?
אדמה אפורה חרוכה (מטאל) משהו שנראה כמו שפריץ של מים (Fאנק) אבל לי מזכיר יותר פקק של בקבוק קולה מזכוכיתומתוכו, ניחשתם נכון להבת אש מתפרצת! – מכוער, מכוער, מכוער!!! לכן לא ברור לי למה אני כל-כך מת על העטיפה הזאת… פעם אחר פעם נוכחתי לגלות שלמרות הכל, עם כל שמיעה נוספת של האלבום, הופכת העטיפה (המכוערת!) לממתק עיצוביתענוג ויזואלי מאין כמוהולמסגר ולתלות!

התשובה כנראה מתחלקת לחמש: מייק פאטון, מייק בורדין, רודי בוטום, ביל גולד וג'ים (כפרה עליך) מרטין. את ג'ף פרייס וטרי רוברטסון שאשכרה עיצבו את האלבום אני מעדיף להשאיר בחוץ. כן, המוזיקה באה קודם. ולפעמים אם היא טובה מספיק, היא יכולה לתפקד כ"משקפיים ורודות" ל"תקלה" גרפית.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.