רזיאל 29, כיכר השעון, יפו

ממש לא מזמן סיפרנו כאן על התערוכה 1/3 33, שהוקדשה כולה לעטיפות תקליטים ישראליים. בין המוצגים בתערוכה היה גם הסרט "רזיאל 29, כיכר השעון,  יפו" – סרטו הקצר של שגיא אזולאי, המתרחש רובו ככולו בחנות התקליטים המיתולוגית של האחים אזולאי.

מאחורי החנות הקטנה והכמעט בלתי-מורגשת הזאת שמאות חולפים על-פניה מדי יום, מסתתרת מורשת עצומה, שהיא נדבך מרכזי במוזיקה הישראלית. בשנות ה-50 היו האחים אזולאי הראשונים לגלות ולהקליט אמנים כג'ו עמר, אריס סאן, צלילי העוד ואין-ספור אחרים, מהז'אנר שבתחנות הרדיו נוהגים לכנותו ים-תיכוני ושהעם קורא לו מזרחית, ושהפכו ברבות הימים לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית.

למעלה מחמישה עשורים עומדת החנות הקטנה ברחוב רזיאל 29 , כמו אי בים הזמן. את מקומם של תקליטי הויניל תפסו הדיסקים והקבצים והמוזיקה המזרחית הפכה לרינגטון.  דוד ויצחק אזולאי עדיין שם. אל מול המצלמה של שגיא הם נזכרים בימים עברו ותוהים לגבי העתיד.

ולנו רק נותר לקרוא (שוב) : גשו לחנות של האחים אזולאי, אמרו שלום ובוקר טוב לדוד ויצחק, רכשו דיסק ואפילו שניים, ותהיה זו תרומתכם הצנועה למפעל מוזיקלי ותרבותי אדיר, שכמו רבים אחרים בישראל, עברו המפואר מאחוריו, ההווה רחוק מלהזהיר ועתידו בסכנה.

הפקולטה למדעי האתמול

היש תענוג גדול מלשוטט סתם כך ביו-טיוב ולגלות במקרה שיר שפעם אהבת אך נשכח מזכרונך ועוד מלווה בקליפ שלא ידעת על קיומו מבית היוצר של הערוץ הראשון?
(אם כן, אשמח לשמוע.)

ורסטיליות

heathrow airport

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.